Product Backlog w 3D, czyli Upstream Kanban w praktyce


Najczęściej, gdy słyszymy słowo Backlog Produktu na myśl przychodzi jednowymiarowa lista uporządkowana wg bardzo trudnej do uchwycenia skali „wartości biznesowej”. Nawet jeśli poradzimy sobie już w ową wartością okazuje się, że stosowanie tylko jednego wymiaru do organizacji przestrzennej może nie być wystarczające. Co z gotowością zadań? Co z momentem zaangażowania specjalistów, takich jak UX, architekci i ludzie od bezpieczeństwa? A co z sekwencjonowaniem i grupowaniem zadań? Tradycyjnie rozumiany Backlog może okazać się niewystarczający by zapewnić jego kluczową cechę jaką jest transparencja. Co wtedy?

Z pomocą przychodzi Upstream Kanban, który pozwala zrozumieć przepływ, proces odkrywania i przyrostu wartości czy gotowości elementów produktu. W ramach warsztatu dowiecie się jak budować Upstream Kanban, jak użyć go w podejściu iteracyjnym (Scrum) oraz skupionym na flow (Metoda Kanban). Może okazać się, że będą to umiejętności, które istotnie podnoszą zaangażowanie całego zespołu, podniosą poziom transparencji backlogu oraz uchronią przed nieudanymi Sprintami, nieprzewidywalnie długimi czasami realizacji i wątpliwej wartości Przyrostami.


Radosław Orszewski


Akredytowany trener Metody Kanban z ponad 14-letnim międzynarodowym doświadczeniem w produktach i usługach cyfrowych, ale również we wdrażaniu zwinności do marketingu, czy designu w Niemczech, Polsce, a także wspierający zespoły w innych krajach europejskich, Azji i USA.

Praktykuje Metodę Kanban od 2011 roku a dzięki skutecznym i udokumentowanym ewolucjom organizacji uzyskał tytuł akredytowanego coacha i konsultanta Kanban University (AKC).

Ponieważ kocha dzielić się wiedzą założył społeczności Lean Coffee w Berlinie i Wrocławiu. W Berlinie wykłada na CODE University, a w rodzinnym Wrocławiu działa na Uniwersytecie Ekonomicznym. Z racji sentymentu do przeszłości związanej z dziennikarstwem prowadzi również jedyny polski podcast poświęcony Kanbanowi - Kanban przy kawie.

Po godzinach? Budowniczy LEGO, kolarz, mąż, ojciec dwójki chłopaków.